Tänkte just skriva att den enda gång det är jobbigt att ha barn är vid magsjuka, men vem försöker jag lura. Det är ofta jobbigt att ha barn. Det är jobbigt att uppfostra, att föregå med gott exempel(helst alltid), att fixa alla vardagsrutiner kan vara jobbigt. Att ha ansvar för en annan individ och så mycket mer.
Men, det är underbart, härligt och fantastiskt med. Och fastän jag tappar tålamodet då barnen är tjuriga, arga och inte lyssnar är jag lycklig över att jag har dem. Ja, även de gånger jag vill slå mitt huvud i väggen av frustration och även de gånger jag vill köra seriemaraton i sängen och de vill något så trivialt som äta och umgås.
Just nu är det lite extra jobbigt att ha barn. Det är det alltid vid sjukdom och vid just magsjuka skapas en sådan oro. Kommer alla bli sjuka? När är risken att en blir sjuk över? Många tankar just nu. Två av fem personer i hushållet har fått och vi andra väntar nu med lite ångestblandade känslor.
Ska nu trycka i mig apelsinkrokant för jag kan tänka mig att det är relativt behagligt att spy upp, om jag skulle bli sjuk.
Haha… Du är för underbar! Själv tänker jag mig för att äta sådant som jag tycker är extra gott då risken är stor för att jag ska drabbas av magsjuka. 😝
GillaGillad av 1 person
Jag tänkte att det är bra om jag slipper nån last. Har så många 😊 Har dock inte fått magsjuka än. Hoppas risken är över nu.
GillaGillad av 1 person
Smart! Det är så jag ska tänka alltså… 🤔
GillaGilla